Ako v eseročke ušetriť na odvodoch desiatky eur mesačne

Prečítajte si, prečo môže konateľ eseročky platiť zdravotné odvody vo výške iba 7 eur namiesto 56,35 eur mesačne a má pri tom rovnakú zdravotnú starostlivosť ako ostatní. A podelíme sa aj o rady, ako za minimum odvodov do sociálnej poisťovne – za 16 eur – dostáva skoro to isté, čo majú ostatní za viac ako 133,42 eur mesačne. Aktualizované 18.10.2021.

28. okt, 2014
Tím portálu Firmáreň
Ušetrené peniaze

Založte si s.r.o. a podpíšte zmluvu medzi sebou ako konateľom a svojou firmou

Naša klientka Beáta sa rozhodla začať podnikať.  Ako najvýhodnejšie jej vyšlo založenie s.r.o. Vedela, že ako konateľ a spoločník sociálne odvody platiť nemusí a dozvedela sa, že zdravotnú poisťovňu vybaví tak, že sa prihlási na „dobrovoľné“ minimálne poistenie za 56,35 eur mesačne. Zdravotné poistenie totiž musíme mať všetci.

Na začiatku podnikania, keď ešte nič nezarobila, však hľadala najlacnejšiu cestu ako na odvody. Počula aj to, že by sa mohla vo svojej eseročke zamestnať.

Jej účtovníčka jej poradila toto:

Podpíšte si zmluvu o výkone funkcie konateľa, dajte si určitú mesačnú odmenu, ohláste to na svojej zdravotnej poisťovni, sociálnej poisťovni a daňovému úradu a dane a odvody plaťte iba z tejto sumy. Takto môžete platiť odvody ešte menšie, ako minimálne.

Zmluvu podpisujete vy ako osoba – konateľ na jednej strane a na druhej strane ako firma, za ktorú ako podpisujete tiež vy, alebo iný konateľ s. r. o. Zmluvu si dajte schváliť valným zhromaždením, ale neuzatvárajte ju spätne – iba do budúcna. Vzor zmluvy môžete nájsť napríklad na internete.

Porovnanie (mesačná odmena konateľa 50,- eur)

Dane a odvody

 

Mesačná odmena konateľa

50 eur

Bez mesačnej odmeny konateľa

(0 eur)

Zdravotné odvody

7 eur mesačne
(namiesto 56,35 eur)

56,35 eur mesačne

(dobrovoľné poistenie)

Sociálne odvody

16,77 eur mesačne – s poistením
(namiesto 133,42 eur – tieto však konateľ platiť nemusí vôbec, ale nemá potom ani poistenia)

0 eur – ale bez poistenia

133, 42 eur – s poistením

(dobrovoľné poistenie)

Daň z príjmu

0 eur

(ak sa uplatňuje nezdaniteľná časť základu dane a podobne, inak bežné zdanenie)

0 eur

(z nulového mesačného príjmu je nulová daň)

SPOLU

(Toto odvediete štátu)

23,77 eur mesačne
(spolu za zdravotné a sociálne odvody)

56,35 eur

(iba za zdravotné odvody)

A každý mesiac si v hotovosti „vyplaťte“ čistú odmenu, ktorá vychádza z pravidiel zdaňovania mzdy. Všetko, čo vaša firma zaplatí vám a štátu je navyše jej daňovo uznateľný náklad.

Potvrdené daňovým poradcom

Nedalo nám to a tip našej klientky, pani Beáty, sme preverili s našou daňovou poradkyňou. Výsledok? Zákon to umožňuje.

1. Ušetríte.
Platiť 23,77 eur mesačne namiesto 56,35 eur  alebo 189,77 eur je výhodné.

2. Získate kompletné sociálne poistenie.
Nemocenskú starostlivosť, starobné poistenie, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, všetko za 16 eur, ktoré by ste si inak buď neplatili vôbec a boli bez poistenia, keďže pre konateľa a spoločníka to nie je povinné, alebo by ste zaň dávali mesačne 133,42 eur.

3. Získate ročný daňový náklad do firmy vo výške až 804,84 eur (67,07 eur mesačne).
Tak si môžete ešte znížiť firemné dane.

Niektorí účtovníci radia pri spiacich firmách dohodnúť odmenu konateľa dokonca až takú nízku, že odvody vychádzajú v centoch, čo sa podľa zákona neplatí – poistenie je však plné.

Umožňuje to zákon

Konateľ ani spoločník nie je povinný platiť ani zdravotné poistenie ani sociálne poistenie z titulu svojej funkcie (ak nedostáva z firmy pravidelnú odmenu). Ale: V súčasnosti platí zásada, že každý obyvateľ musí byť verejne zdravotne poistený a musí platiť mesačné preddavky na zdravotné poistenie (zákon uvádza aj určité výnimky). Rozdiel je iba v tom, z akého titulu (dôvodu) je osoba poistená – či je zamestnanec, študent, dobrovoľne poistený a podobne, a teda či musí platiť odvody on sám, alebo ich zaňho platí niekto iný, napríklad štát. Ak teda zdravotku za konateľa a spoločníka neplatí štát (nie je napr. študent) alebo si ju neplatí on sám z iného dôvodu, musí si platiť zdravotné poistenie dobrovoľne , minimálne vo výške 56,35 eur.

A tu už prichádza tip našej klientky. Mnohí si zrejme neuvedomujú, že Obchodný zákonník umožňuje medzi SRO a jej konateľom uzavrieť písomnú zmluvu. Táto zmluva sa nazýva zmluva o výkone funkcie konateľa (§ 66 ods. 3 Obchodného zákonníka). Nejde o pracovnú zmluvu, ale zmluvu podriadenú obchodnému zákonníku. Konateľ teda vykonáva svoju „prácu“ za odmenu, ktorá je síce pravidelná, ale nie je to mzda, a tak ani nepodlieha režimu a podmienkam pracovnoprávnych predpisov, nevzťahujú sa na ňu normy o minimálnej mzde a podobne. Je však pravidelná. Vyššie sme uviedli, že konateľ neplatí ani sociálku ani zdravotku, ak nedostáva pravidelnú odmenu. Dávame mu pravidelnú odmenu a z tejto pravidelnej odmeny  konateľa sa potom platia aj odvody. Avšak nie zákonom stanovené, ako je to pri mzde, ale oveľa menšie – z reálnej odmeny. To všetko dohromady je však stále menšie, ako minimálne odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 56,35 eur.

Príklad: Odmena 50 eur

Dane a odvody z mesačnej odmeny konateľa 50 eur

odvody do zdravotnej poisťovne

7 eur mesačne
(namiesto 56,35 eur)

Sadzba 14% (zamestnávateľ: 10% zamestnanec:  4%)

odvody do sociálnej poisťovne

16,77 eur mesačne
(namiesto 133,42 eur – tieto však konateľ platiť nemusí vôbec, ale nemá potom ani poistenia)

Sadzba 33,55 %

(zamestnanec: 9,40%, zamestnávateľ: 24,15%)

dane

0 eur

(ak sa uplatňuje nezdaniteľná časť základu dane a podobne, inak bežné zdanenie)

Sadzba 19%

(zdaňuje sa ako mzda)

SPOLU

23,77 eur mesačne
(namiesto 56,35 eur alebo namiesto 189,77 eur, čo je 56,35 eur + 133,42 eur)

Sumy uvedené vyššie odvediete štátu. A každý mesiac si v hotovosti „vyplaťte“ čistú odmenu, ktorá vychádza z pravidiel zdaňovania mzdy.

Chcem si založiť s.r.o. iba za 259€ 237€

Nevýhody

Medzi známe nevýhody nízkych mesačných odvodov sociálneho poistenia patria neskoršie nízke dávky v nezamestnanosti, nízka materská a o vplyve na výšku dôchodku nehovoriac. Preto si niektorí ľudia platia dobrovoľne 133,42 eur. Ak si však „sociálku“ ako konateľ neplatíte vôbec,  lebo konateľ a spoločník nemusí, tak za tých 16,77 mesačne ste vyhrali jackpot – máte kompletné sociálne poistenie.

Chcete mať nárok na minimálny dôchodok?

Vyplácajte si konateľskú odmenu vo výške aspoň 300 eur mesačne. Táto suma sa odvíja od priemernej mzdy, ktorá v druhom štvrťroku 2021 predstavovala sumu 1202 eur a tiež od osobného mzdového bodu (0,241). Čiže, aktuálne, hrubý mesačný príjem osoby musí byť aspoň 24,1% z priemernej mzdy, teda 289,682 eur.

Neplatí to pre všetkých

V tomto článku niektoré veci zámerne zjednodušujeme pre lepšie pochopenie. Odvodové povinnosti nie sú nastavené jednoducho. Ak sme príliš zovšeobecňovali, musíme doplniť, že existuje rad výnimiek a obmedzení. Napríklad:
– Špecifické kategórie konateľov a spoločníkov, ktorí sú zároveň napríklad študentmi alebo dôchodcami, či zamestnancami už majú zdravotné  a sociálne poistenie z iného titulu, preto tento tip nie je šitý pre nich.
– Výška odmeny konateľa by mala byť obvyklá, neznižujte ju teda za každú cenu na minimálne hodnoty. Dajte si takú odmenu, akú si budete vedieť pred úradmi obhájiť.

Podrobne o tejto problematike hovorí zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.

Prekonzultujte tento výborný tip na ušetrenie peňazí aj s vašou účtovníčkou. Ktovie, ako dlho tu táto možnosť ešte bude.

Tím portálu firmaren.sk

____

Cez portál firmaren.sk si môžete jednoducho:

založiť živnosť

založiť s.r.o.

založiť občianske združenie

Súvisiace články

Založenie SRO v roku 2022. Pozrite si 8 najčastejších otázok

Musím vkladať základné imanie eseročky do banky? Môžem si založiť SRO ak mám dlhy? Treba platiť daňovú licenciu? A oplatí sa mi viac živnosť alebo SRO?
Denne do Firmárne dostávame desiatky otázok týkajúcich sa založenia eseročky. Vybrali sme pre vás tie najčastejšie a pridali naše odpovede. Aktualizované 6. januára 2022.

28. jún, 2020
Založenie sro v roku 2018

Musím vkladať základné imanie eseročky do banky? Môžem si založiť SRO ak mám dlhy? Treba platiť daňovú licenciu? A oplatí sa mi viac živnosť alebo SRO?
Denne do Firmárne dostávame desiatky otázok týkajúcich sa založenia eseročky. Vybrali sme pre vás tie najčastejšie a pridali naše odpovede. Aktualizované 6. januára 2022.

28. jún, 2020

Ako funguje jednoosobová eseročka?

Čo je jednoosobová s. r. o. a ako funguje? Čím sa odlišuje od klasickej, viacosobovej eseročky? Prečítajte si, čo potrebujete vedieť pri založení firmy.

21. sep, 2021
Jedno osobova SRO

Čo je jednoosobová s. r. o. a ako funguje? Čím sa odlišuje od klasickej, viacosobovej eseročky? Prečítajte si, čo potrebujete vedieť pri založení firmy.

21. sep, 2021