Odklad daňového priznania po novom

Odklad daňového priznania
Jana Takáčová

Tento rok podávame daňové priznanie namiesto do 31. marca až 1. apríla 2019. Môže za to víkend. Ak potrebujete na zaplatenie daní a ich priznanie ešte viac času, odložte si daňové priznanie o niekoľko mesiacov. Aj to však urobte najneskôr do 1. apríla! Prečítajte si ako.

Aktualizované 28.3.2019

Prečo si (ne)odložiť daňové priznanie

Odklad daňového priznania sa nemusí oplatiť každému. Naopak, pre niektorých podnikateľov môže byť výhodnejšie podanie daňového priznania v riadnom termíne. Prečítajte si viac o tom, komu sa odklad daňového priznania oplatí a komu nie.

Všetky daňové subjekty musia do 1. apríla 2019 (pondelok)

  • podať daňové priznania k dani z prímu za rok 2018 (online alebo klasicky),
  • zaplatiť daň (ak si priznanie neodložili),
  • oznámiť odklad podania daňového priznania o 3 alebo 6 mesiacov neskôr.

Obchodné spoločnosti (napríklad SRO)

Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov (odloženie daňového priznania) musí byť podané daňovému úradu najneskôr do 1. apríla 2019 a výlučne elektronicky. Pozrite si video-návod ako na to.

Od 1. januára 2018 musia totiž všetky právnické osoby, ktoré sú zapísané v obchodnom registri komunikovať s daňovými úradmi iba elektronicky.

Živnostníci a ostatné SZČO

Živnostníci už takisto musia podať daňové priznanie alebo jeho odklad elektronicky. Táto povinnosť im vznikla od júla minulého roka.

Elektronická komunikácia pozostáva z viacerých krokov. Nenechávajte si to preto na poslednú chvíľu.

Ne-podnikatelia a niektoré samostatne zárobkovo činné osoby (napr. autori) môžu ešte stále oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za rok 2018 daniarom doručiť osobne do podateľne daňového úradu alebo poštou. Použiť však musia špeciálne tlačivo.

Kedy treba zaplatiť daň

Automaticky s lehotou na predĺženie daňového priznania sa posúva aj lehota na zaplatenie dane. Daň je potrebné uhradiť do podania daňového priznania v riadnom termíne alebo do konca novej lehoty.

Koho sa to vôbec netýka?

Živnostníci a eseročky ktoré si nechali založenie živnosti alebo založenie sro až na tento rok (2019), vôbec nepodávajú daňové priznanie, keďže v roku 2018 nepodnikali a daňové priznanie v roku 2019 podávame za podnikanie v roku 2018. Prečítajte si aj o tom, kto ďalší ešte nemusí podávať daňové priznanie.

Tip Firmárne

Ak ste si pozastavili alebo zrušili živnosť (nezáleží na tom, či tento rok alebo ešte minulý), nemusíte robiť nič online.  Na podanie daňového priznania alebo na jeho odklad môžete použiť klasickú „papierovú“ formu. V tomto momente totiž už nie ste podnikateľom a povinnosť komunikovať s finančnou správou elektronicky sa vzťahuje iba na podnikateľov (aj to nie celkom na všetkých). Použite na to špeciálne tlačivo.

Súvisiace články

28. mar, 2019

Komu sa oplatí odklad daňového priznania v roku 2020?

Vo všeobecnosti platí, že odloženie daňového priznania za rok 2018 sa oplatí tomu, kto podanie daňového priznania nestíha. Dôvody na posunutie priznania však môžu byť aj ekonomické.

17. jan, 2018

Elektronická komunikácia s úradmi po novom. Pozrite sa, čo nás čaká

Elektronická komunikácia firiem s úradmi naberá na obrátkach. Obchodné spoločnosti musia so štátom komunikovať už len online a živnostníkom povinnosti pribúdajú postupne – zatiaľ povinná elektronická komunikácia len s daňovým úradom. Prečítajte si viac.

12. mar, 2018

Ako správne vystaviť faktúru - to najdôležitejšie o faktúrach

Vedeli ste, že povinnosť vystaviť faktúru má iba platiteľ DPH? Každý podnikateľ však musí viesť predpísanú účtovnú evidenciu. U platiteľov DPH je faktúra povinná a u neplatiteľov DPH síce povinná nie je, ale aj im výborne poslúži ako účtovný doklad, ktorý už povinný je. Pozrite sa, ako správne vystavovať faktúry.

5. jan, 2019

Založenie SRO v roku 2019

Ak zvažujete založenie SRO v roku 2019, pripravte sa na niekoľko noviniek. Prečítajte si základné informácie o tom, ako si založiť SRO v tomto roku.

5. jan, 2019

Založenie SRO v roku 2019

Ak zvažujete založenie SRO v roku 2019, pripravte sa na niekoľko noviniek. Prečítajte si základné informácie o tom, ako si založiť SRO v tomto roku.