Študent a živnosť: Aké odvody treba platiť?

12. júl, 2015
Tím portálu Firmáreň
Študentská živnosť
Tím portálu Firmáreň

Si študent, máš skvelý podnikateľský nápad, no nevieš či si otvoriť živnosť? Tento článok tvoju dilemu raz-dva vyrieši. Navyše sa dozvieš, čo všetko založenie živnosti obnáša, a čo bude od teba potrebovať zdravotná poisťovňa, sociálna poisťovňa aj daňový úrad.

Prečo je pre študenta živnosť najvýhodnejšia?

Založenie živnosti je pre teba ako študenta lacný, rýchly a jednoduchý spôsob ako začať podnikať. A dokonca je taká živnosť aj finančne výhodná. Na začiatku totiž nevadí, ak sa ti aj nebude hneď dariť, pretože nebudeš musieť platiť odvody a dane, a tým pádom sa nedostaneš do „mínusu“.

Ak si študent, máš na rozdiel od bežných podnikateľov „neštudentov“ výhodu, pretože prvý rok neplatíš mesačne vôbec nič. Pozri si, aké mesačné odvody a dane na Slovensku máme:

Aké odvody musí platiť študent - živnostník

A. ŠTUDENT ŽIVNOSTNÍK A ZDRAVOTNÁ POISŤOVŇA

Mesačne neplatíš:

Ako študent – živnostník nemusíš platiť mesačné preddavky na zdravotné poistenie, pretože si poistencom štátu a ten ich platí za teba. Pozor, mesačné výdavky.

Keď zarobíš, platíš po roku podnikania:

Ak si za predchádzajúci rok zarobil, musíš z vymeriavacieho základu zaplatiť zdravotné odvody po skončení roka. Samozrejme, ak si nezarobil nič, nič neplatíš.

Čo musíš urobiť kvôli zdravotnej poisťovni?

  1. Po založení živnosti ťa živnostenský úrad automaticky prihlási na zdravotnú poisťovňu. Takže už o tebe vedia. Ale pozor, nevedia, že si študent.
  2. NAHLÁSIŤ, ŽE SI ŠTUDENT: Čiže do Zdravotnej poisťovne musíš odovzdať nahlásenie, že si študent alebo študentka a teda nemusíš platiť mesačné preddavky na zdravotné poistenie. Na toto slúži špeciálne tlačivo na preddavky na zdravotné poistenie.

Odvody budú vo výške 14 % z vymeriavacieho základu. Viac o výške zdravotných odvodov, ich platení a ich a zúčtovaní nájdeš v našom ďalšom článku.

Pozri si porovnanie povinností študenta, ktorý podniká a bežného podnikateľa pri zdravotnom poistení:

Aké odvody musí platiť študent - živnostník - SZČO?

Chcem si založiť živnosť

B. ŠTUDENT ŽIVNOSTNÍK A SOCIÁLNA POISŤOVŇA

Prvý rok neplatíš, ani sa nemusíš registrovať:

Ako začínajúci podnikateľ si od platenia sociálnych odvodov počas prvého roka oslobodený. To platí pre každého živnostníka, nie len pre študentov. Je to tak preto, lebo výška sociálnych odvodov sa počíta podľa príjmov v predchádzajúcom roku. Keďže si predchádzajúci rok nemal na živnosť podnikateľský príjem, tak ani mesačné sociálne odvody nie je z čoho vyrátať.

Ak zarobíš viac ako stanovenú sumu, registruješ sa a platíš:

Založenie živnosti v roku 2015 teda znamená, že tento rok odvody ešte neplatíš. A ďalší rok platíš iba vtedy, ak si za rok 2015 zarobil viac ako 5 148 Eur (táto suma sa každý rok mení). A preto aj povinnosť zaregistrovať živnosť ti vznikne až od 1. júla 2016. Ak túto sumu neprekročíš, netreba živnosť registrovať a sociálne odvody nemusíš platiť ani po prvom júli budúceho roka, ak nechceš.

Treba však dodať, že aj keď v prvom roku podnikania (alebo ak nezarobíš viac ako 5 148 Eur) nie si povinný platiť žiadne odvody do Sociálnej poisťovne, môžeš sa prihlásiť ako dobrovoľný platca a platiť si odvody dobrovoľne v ľubovoľnej výške.

C. ŠTUDENT ŽIVNOSTNÍK A DAŇOVÝ ÚRAD

Prvý rok za živnosť mesačne neplatíš:

Každý začínajúci podnikateľ, či už študuje alebo nie, nemusí platiť daň z príjmu v prvom roku podnikania mesačne preddavkovo, ale až jednorázovo na základe daňového priznania, ktoré podáva po skončení roka.

Platíš až po roku podnikania:

Ak sa ti podarí založiť si živnosť v roku 2015, daň z príjmu zaplatíš až v roku 2016 (do 31. marca 2016 alebo 30. júna 2016) na základe daňového priznania. A to iba z toho, čo zarobíš.

Ako si môžeš znížiť daň?

  • Ak zarobíš za rok 2015 menej ako 1901,67 Eur, nemusíš podávať daňové priznanie vôbec (ani platiť daň).
  • Uplatnenie tzv. nezdaniteľných častí základu dane (na daňovníka 3803,33 Eur) môže v závislosti od toho, koľko zarobíš, tiež viesť až k nulovej dani.

Over si, či spĺňaš status ŠTUDENT:

Zdravotná poisťovňa dostáva od štátu peniaze za študenta, ktorý spĺňa nasledovné podmienky:

  1. Študent strednej školy do 26 rokov (tzv. nezaopatrené dieťa).
  2. Študent denného štúdia VŠ do ako 30 rokov a najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa (teda do získania titulu Mgr. alebo Ing.).
  3. Študent externého štúdia VŠ do 26 rokov.
  4. Študent doktorand na vysokej škole do 30 rokov a ak celková dĺžka doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný  program v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa (teda napríklad titul PhD.).

Študent je poistencom štátu aj v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo tretieho stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo druhého stupňa v dennej forme štúdia.

Ak si študent a nevedel si sa rozhodnúť, či je pre teba živnosť dobrá voľba, teraz by ti to malo byť jasné. Veď pri živnosti nevadí, ak nezarobíš prvý rok vôbec nič alebo budú tvoje príjmy nízke. Tak?! Poď do toho a naštartuj svoj biznis. Veď založenie živnosti nikdy nebol problém!

Chcem si založiť živnosť

Ak stále uvažuješ, prečo si založiť živnosť online, pozri si aj náš článok ako si založiť živnosť.

Boris Kukumberg

za tím portálu firmaren.sk