Založenie SRO v roku 2018. Pozrite si 5 najčastejších otázok

Založenie sro v roku 2018
Boris Kukumberg

Musím vkladať základné imanie eseročky do banky? Treba tento rok ešte platiť daňovú licenciu? Oplatí sa mi viac živnosť alebo SRO? A môžem si založiť SRO ak mám dlhy?
Denne do Firmárne dostávame desiatky otázok týkajúcich sa založenia SRO v roku 2018. Vybrali sme pre vás tie najčastejšie a pridali naše odpovede.

Musím vkladať základné imanie SRO do banky?

Alebo inak: Ako preukazujem 5000 eur, ktoré vkladám do spoločnosti?

Nejde síce o novinku, ale táto otázka sa opakuje najčastejšie. Banku už nepotrebujete. Povinnosť vkladať základné imanie spoločnosti s ručením obmedzeným (minimálne 5000 eur) na účet v banke je zrušená od januára 2016.  Základné imanie (resp. vklady do neho) teda už nie je potrebné ukladať do banky.

Pre založenie SRO už tretí rok stačí podpísať jednoduchý dokument – vyhlásenie správcu vkladu, ktorý formálne hovorí, že spoločníci odovzdali svoje vklady do základného imania v hotovosti správcovi vkladu (jednému zo spoločníkov) a ten ich následne, po registrácii firmy, formálne (účtovne) vloží do poklade spoločnosti. V procese registrácie firmy tieto peniaze nikto nepotrebuje vidieť „na vlastné oči“. Toto platí aj pre jedno-osobové eseročky. Ak ste sa rozhodli pre založenie sro cez Firmáreň, tento „papier“ vám zašleme automaticky.

Pre úplnosť poznamenávame, že základné imanie a vklady ako také sa nezrušili, zjednodušil sa iba spôsob preukázania ich splatenia.  Splatenie vkladu sa teraz preukazuje iba formálne, podpísaním vyhlásenia správcu vkladu. Navyše, tieto peniaze nie je potrebné nikde vo firme „držať“ v nejakom depozite, ale možno ich okamžite použiť na úhradu firemných výdavkov. Prečítajte si viac o vkladoch do základného imania.

O niečo iná situácia nastáva, ak plánujte mať základné imanie vyššie ako 5000 eur (napríklad 30 000 eur). V takom prípade sa radšej vopred poraďte s odborníkom. Pre účel registrácie firmy do obchodného registra sa nemení nič, avšak Zákon o obmedzení platieb v hotovosti obmedzuje hotovostné transakcie nad 5000 eur.

Treba tento rok ešte platiť daňovú licenciu?

Ak sa rozhodnete založiť si SRO v roku 2018, daňovú licenciu už neplatíte. Túto minimálnu daň neplatia ani tí podnikatelia, ktorí si založenie SRO vybavili ešte v minulom roku 2017 (za prvý rok existencie firmy sa licencia neplatí).

Daňovú licenciu však musia tento rok (v marci) zaplatiť všetky firmy, ktoré boli do obchodného registra zapísané v roku 2016 a skôr. Áno, toto nie je dobrá správa. „Staré firmy“ tento rok licenciu ešte platia (firma s ročným obratom do 500 000 eur, ktorá nie je platcom DPH vo výške 480 eur a ak je platiteľom DPH, tak vo výške 960 eur). Je to tak preto, lebo daňová licencia sa neplatí od roku 2018, teda neplatí sa počnúc účtovným obdobím zhodným s kalendárnym rokom 2018, za ktoré sa ale podáva riadne daňové priznanie a daň sa platí až budúci rok (2019).

Vo všeobecnosti ide o pozitívnu novinku, ktorá zatraktívnila založenie SRO. Dlho sa o nej hovorí, no platiť začala až v tomto roku a reálny dopad pre firmy založené v roku 2016 a skôr má až budúci rok. Preto tento rok ešte mnohých podnikateľov nepoteší. Prečítajte si viac o skončení daňových licencií v roku 2018.

Mám dlh na sociálke. Môžem si založiť SRO?

Áno, ale iba do konca leta 2018. Ak dlhujete za odvody Sociálnej poisťovni alebo niektorej zo zdravotných poisťovní, eseročku si dnes ešte založiť môžete. Ak však dlhujete daňovému úradu, založenie SRO vám štát nepovolí.

Od 1. septembra 2018 však budú platiť nové pravidlá. Firmu si už nebude môcť založiť osoba, ktorá je vedená v zozname daňových dlžníkov alebo v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne. Čiže okrem dlhu na daňovom úrade nebude môcť mať dlh ani na Sociálnej poisťovni. Dlh na zdravotnom poistení nebude brániť založeniu SRO ani potom.

Zhrňme si to: Dlh na daňovom úrade nemôžete mať vôbec ani dnes a nebudete ho môcť mať ani neskôr. Dlh na sociálke momentálne nevadí, ale vadiť bude od septembra tohto roka a dlh voči zdravotnej poisťovni sa zatiaľ neskúma.

Ak máte dnes dlh voči daňovému úradu, eseročku si nezaložíte ani dnes ani po prvom septembri tohto roka.

Ak máte dlh voči Sociálnej poisťovni, poponáhľajte sa, pretože založenie SRO musíte stihnúť do 31. augusta 2018. Neskôr vám to štát už nedovolí.

Ak máte dlh voči zdravotnej poisťovni, SRO si môžete založiť aj teraz aj po prvom septembri.

Ešte poznámka: Ak dlh voči daňovému úradu splácate, alebo voči Sociálnej poisťovni budete splácať, SRO si nezaložíte ani v takom prípade.

Potrebujem na založenie SRO elektronický podpis (nové eID)?

Na založenie SRO cez Firmáreň nový občiansky preukaz nepotrebujete. Ak ho máte, je to vaša výhoda a všetko pre vás môže byť jednoduchšie. Aktuálna prax však zatiaľ ukazuje, že stále na 100% funguje iba klasické podpisovanie listín pred notárom alebo na matrike obecného úradu. Podľa našich skúseností súdy v Košiciach, Prešove a v Nitre elektronický podpis vôbec neakceptujú. Skutočné dôvody zatiaľ nepoznáme.

Po založení firmy sa však bez eID nezaobídete. Od nového roka platí, že ak máte spoločnosť zapísanú v obchodnom registri, na papierovú komunikáciu s daňovým úradom môžete zabudnúť. Daňové priznania, žiadosti, výkazy a podobne je možné podávať už iba elektronicky. Celá ďalšia komunikácia s daňovými úradmi je už len elektronická. Povinne to platí eseročky, akciovky, družstvá, komanditné spoločnosti, verejno-obchodné spoločnosti a pre tie právnické osoby, ktoré sú zapísané v obchodnom registri. Platitelia DPH sú povinní takto postupovať už od roku 2014.

Ďalšou oblasťou povinnej elektronizácie sú dátové schránky. Tie má každá nová firma povinne aktivované a štát bude svoje listiny doručovať už len tam.

Čo sa mi oplatí viac: živnosť alebo SRO?

Toto je jedna z najzložitejších ale súčasne najčastejších otázok, ktoré dostávame. Jednoznačná odpoveď neexistuje.

Úplne prvá a všeobecná rada znie: Začnite so živnosťou a po roku prejdite na SRO.

Táto rada však nie je univerzálna. Zvýšenie možnosti uplatniť si paušálne výdavky pri živnosti zo 40% na 60% od minulého roku síce zatraktívnilo živnosť, ale zrušenie daňových licencií od toho roku zas môže znamenať výhodu pre SRO.

Na základné zorientovanie sa pred rozhodnutím vyskúšajte takúto pomôcku:

1. Máte rizikový biznis? Napríklad obchodujete s tovarom vyššej hodnoty, ktorý musíte najprv kúpiť, pričom nemáte istotu, či ho predáte alebo či vám odberatelia za jeho predaj riadne a včas zaplatia? Alebo dodávate nejakú zložitejšiu zákazku alebo zákazku vyššej hodnoty a pri jej nesprávnom dodaní vám hrozí vysoká zmluvná pokuta alebo ňou môžete spôsobiť vysokú škodu?

Živnostník zodpovedá za záväzky z podnikania celým svojim osobným majetkom. V eseročke spoločník so splateným vkladom do základného imania vôbec nezodpovedá za záväzky firmy. Svoj vlastný majetok tak najlepšie ochránite ak budete v takomto prípade podnikať cez eseročku. Naopak tomu bude, ak pôjde o práce, kde nehrozia straty a škody. Napríklad grafik „zamestnaný na živnosť“ alebo výživový poradca a podobne.

2. Zarábate viac ako cca 3000 eur mesačne a máte dostatok reálnych výdavkov (faktúry a pokladničné bloky uznateľné ako náklad pre firmu)?

Ak ste si čo i len na jednu z otázok odpovedali kladne (áno), zvážte založenie SRO.

 

Obráťte sa na Firmáreň, ak potrebujete vedieť ešte viac informácii o založení SRO v roku 2018.

Chcem si založiť SRO

 

 

Súvisiace články

26. apr, 2016

5 najčastejších chýb pri zakladaní s. r. o.

Ak chcete zakladať eseročku, čaká vás dávka byrokracie. Úrady vás pošlú domov, keď nesplníte to, čo hovoria zákony, aj keby to bola len drobnosť. Tým sa založenie vašej spoločnosti môže pekne natiahnuť aj o niekoľko týždňov. Ak si na túto prekážkovú dráhu trúfate sami, tak vám práve týchto päť najčastejších chýb podnikateľov môže „zachrániť kožu”.

18. nov, 2015

Eseročku si už založíte aj bez vkladu 5000 eur do banky!

Nemali ste po ruke 5000 eur v hotovosti, a preto ste si nemohli založiť eseročku? Máme pre vás skvelú správu: Založenie sro ide znova aj bez vkladu do banky! Zákon sa zmenil a zrušil povinnosť vkladať peniaze do základného imania eseročky na bankový účet. Prečítajte si, aké je teraz jednoduché založiť si sro!

5. jan, 2019

Založenie SRO v roku 2019

Ak zvažujete založenie SRO v roku 2019, pripravte sa na niekoľko noviniek. Prečítajte si základné informácie o tom, ako si založiť SRO v tomto roku.

13. mar, 2016

Prechod zo živnosti na s. r. o.: Čo nutne potrebujte vedieť

Živnosť alebo s. r. o.? To je obrovská dilema pre podnikateľov. Pre tých, ktorí uvažujú nad prechodom zo živnosti na s.r.o., ale aj pre tých, ktorí začínajú podnikať, sme pripravili komplexné porovnanie týchto dvoch foriem.

10. mar, 2018

Daňová licencia v roku 2018 skončila. Väčšina z nás ju však ešte tento rok zaplatiť musí

Daňová licencia alebo „minimálna daň“ či „daň zo straty“, ako sa niekedy nazýva, je od roku 2018 zrušená. Pre väčšinu firiem to však ešte tento rok pozitívnu zmenu neprinesie. Reálne daňovú licenciu nebude platiť nikto až budúci rok (2019), a to pri podávaní daňového priznania za rok 2018. Tento rok podávame daňové priznanie za rok 2017 a licenciu štátu platíme posledný krát.

12. mar, 2018

Ako správne vystaviť faktúru - to najdôležitejšie o faktúrach

Vedeli ste, že povinnosť vystaviť faktúru má iba platiteľ DPH? Každý podnikateľ však musí viesť predpísanú účtovnú evidenciu. U platiteľov DPH je faktúra povinná a u neplatiteľov DPH síce povinná nie je, ale aj im výborne poslúži ako účtovný doklad, ktorý už povinný je. Pozrite sa, ako správne vystavovať faktúry.

12. mar, 2018

Ako správne vystaviť faktúru - to najdôležitejšie o faktúrach

Vedeli ste, že povinnosť vystaviť faktúru má iba platiteľ DPH? Každý podnikateľ však musí viesť predpísanú účtovnú evidenciu. U platiteľov DPH je faktúra povinná a u neplatiteľov DPH síce povinná nie je, ale aj im výborne poslúži ako účtovný doklad, ktorý už povinný je. Pozrite sa, ako správne vystavovať faktúry.