3 dôvody prečo si prerušiť alebo zrušiť živnosť online

17. jún, 2015
Tím portálu Firmáreň
Tím portálu Firmáreň

Prerušte alebo zrušte si živnosť ešte do konca júna a vyhnite sa tak povinnosti platiť sociálne odvody. Ak ste živnostník a od 1. júla tohto roka vám má vzniknúť povinnosť začať platiť sociálne poistenie, pričom živnosť už na zvyšnú časť roka nepotrebujete, teraz je najlepší čas si ju prerušiť alebo zrušiť. Aktualizované 18.3.2020.

Samozrejme, ak podnikáte a živnosť stále využívate, nemáte dôvod na pozastavenie ani zrušenie živnosti. Takisto sa vás tento článok nebude týkať vtedy, ak vám povinnosť platiť sociálne odvody od júla tohto roka nevzniká, pretože ste minulý rok nezarobili viac ako 6 078,- eur (hrubý zdaniteľný príjem).

Ako si pozastaviť alebo zrušiť živnosť?

Pozastaviť (prerušiť) alebo úplne ukončiť živnostenské podnikanie, môžete tromi spôsobmi:

  • osobne na živnostenskom úrade v okresnom meste podľa vášho trvalého pobytu,
  • elektronicky cez štátnu stránku slovensko.sk,
  • online, napríklad cez intuitívny a jednoduchý portál firmáreň.sk.

Tu sú 3 dôvody prečo si prerušiť alebo zrušiť živnosť online cez portál firmáreň.sk:

  1. Nemusíte cestovať osobne na živnostenský úrad v mieste svojho trvalého bydliska (na inom úrade to totiž osobne nevybavíte)
  2. Ušetríte čas aj dovolenku – ak pracujete, nemusíte si brať dovolenku na návštevu živnostenského úradu počas ich úradných hodín
  3. Zjednodušíte si život – nepotrebujete k tomu čítačku a kartu eID

Pozastavenie alebo zrušenie živnosti stojí cez portál firmáreň.sk pritom iba 19 eur.

Chcem zrušiť / pozastaviť živnosť rýchlo a iba za 19€

Treba však poznamenať, že stále sú ľudia, ktorí uprednostňujú vybavenie zrušenia alebo pozastavenia živnosti tradične, teda osobne. Vidia v tom tieto výhody:

  • zrušenie živnosti je bez poplatku (na zváženie je už iba čas a náklady na cestovanie, ktoré tomu venujete),
  • za pozastavenie živnosti (prerušenie živnosti) platíte na úrade 3 eurá (avšak opäť, na zváženie je už iba čas a náklady na cestovanie, ktoré tomu venujete).

Prerušiť alebo zrušiť živnosť?

Ak sa k podnikaniu už nevrátite, živnosť si zrušte. Založiť si ju môžete kedykoľvek nanovo. Ak však do budúcna ešte plánujete podnikať alebo máte sezónnu prácu či jednoducho cestujete na dlhší čas do zahraničia, živnosť sa oplatí skôr pozastaviť (prerušiť). Prerušenie živnosti sa oplatí aj vtedy, ak ste platcom DPH a chcete ním zostať aj po obnovení živnostenského oprávnenia. O rozdieloch medzi pozastavením a zrušením živnosti si viac prečítajte v našom ďalšom článku:
Prerušte alebo zrušte si živnosť.

Potvrdenie

Pri pozastavení alebo zrušení živnosti online vydá živnostenský úrad potvrdenie, že živnosť je zrušená alebo pozastavená od určitého dňa alebo ak si konkrétny deň nezvolíte, tak odo dňa nasledujúceho po dni doručenia oznámenia o zrušení alebo pozastavení živnosti. Potvrdenie úrad zašle emailom.

Chcem zrušiť / pozastaviť živnosť rýchlo a iba za 19€

Tím portálu firmaren.sk

Súvisiace články

4. nov, 2014

Prerušte alebo zrušte si živnosť a ušetrite na odvodoch

Nepotrebujete živnosť ale stále ju máte aktívnu? Zbavte sa jej a ušetrite na odvodoch. Prečítajte si, aký je rozdiel medzi zrušením a pozastavením živnosti.

11. dec, 2013

Zrušenie živnosti alebo pozastavenie živnosti

Ak sa chystáte skončiť živnosť, najlepší čas je urobiť tak do konca júna alebo do konca roka. Vyhnete sa tak napríklad povinnosti platiť prípadné sociálne odvody alebo podávať daňové priznanie za aktuálny rok. Okrem toho, odvody sa každoročne zvyšujú. Pozrite sa, či je výhodnejšie živnosť skončiť, alebo iba pozastaviť.

16. mar, 2020

Potrebujete zrušiť živnosť? S týmto návodom to urobíte z obývačky a zadarmo

Zrušenie živnosti je jednoduchá záležitosť. Ako to však urobiť čo najvýhodnejšie – online a zadarmo? Pozrite si tento podrobný návod.